• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Каква е тази монета?

Въпроси отговори, датиране и дискусии по темата...

Модератор: Kiril62

vvank
Регистриран: януари 13th, 2010, 8:36 pm

Каква е тази монета?

Мнениеот vvank » януари 13th, 2010, 8:52 pm

Здравейте.Нямам представа от чужди пари, било то стари или не, но видях една пара сребърна и ми направи впечатление, че е стара.Успях да я снимам, за да видя после от къде е и каква история има.
Ако някой знае нещо, нека каже, че обърнах Интернет, ама незнам какво да пиша за нея.
Голяма е около 4см, сребърна, нещо пише Хиспаниан Филип 5 или нещо подбно, 1589/мисля, че това е година/
Ето и снимки:
http://kachi-snimka.info/viewer.php?id= ... 15421s.jpg
http://kachi-snimka.info/viewer.php?id= ... 15759j.jpg
Не ме интересува дали е скъпа или с нещо да прави впечатление, но ми е интересно просто така, заради историята.Като си помисля, през какви ръце е преминала през годините, и че няма живи хора, които са я държали, тръпки ме побиват.В Интернет не намерих нищо, може и да няма данни за нея, а миже и да не си заслужава някой да и обръща внимание.

stan960
Експерт
Регистриран: май 29th, 2009, 5:19 am

Re: Каква е тази монета?

Мнениеот stan960 » януари 16th, 2010, 8:46 am

Испания -Филип II 1556-1598-Колониални [Юж.Америка-Зап.Индий]монети -сребро -Има емисий на няколко монетни двора били на територията на Мексико, Перу, Боливия, Панама и Колумбия-но най разпространени се тези от Мексико и Перу.Търси в Гуугъл-Колониални монети от Испанска Америка и ще я видиш твоята монетка. :)

vvank

Мнениеот vvank » януари 17th, 2010, 7:54 pm

Влизах и търсих.Намерих различни сайтове с подобни снимки на монети.Проблемът е, че тези, които намерих, на пръв поглед са същите, но като се загледа човек и ще види, че има дребни на пръв поглед различия.Например от страна на герба:на лъвът по тялото има разлики, над герба в короната има разлики, точки ли са звездички ли са в самия герб също не са еднакви.От другата страна също има на пръв поглед еднакво, но като загледа човек и вижда разлики.Така, че идентична на сниманата от мен, не намерих.Може би, както разбрах от друг форум, има монетарници, които умишлено поставят свои промени, за да се опознават помежду си.Точно и това ги прави уникални някои монети, че са оцелели малко от издадените от дадена монетарница.Както и да е.Интересно ми беше да намеря абсолютно същата, но явно няма да ме огрее.

vvank

Мнениеот vvank » януари 21st, 2010, 10:42 am

http://www.fuenterrebollo.com/faqs-numi ... govia.html
Това успях да намеря, но ми се струва, че има пак разлики.Но поне е около 90% подобно.

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » януари 21st, 2010, 3:30 pm

:lol: -Изв. това което си намерил трябва да е монета уникат -надписът е HIS'ANIARVM а не както е нормално HISPANIARVM или HISPANIARV.Иначе си прав във предположението че разликите се дължат на Монетните дворове.

vvank

Мнениеот vvank » януари 21st, 2010, 8:26 pm

Да, сега виждам на линка, който съм дал е HISANIАRVM, а на тая от мойта снимка си е HISPANIRVM.Даже пак има разлика, че на моята снимка тя е без А накрая на думата.И пак съм в недоумение.Май колкото са били издателите на монети, толкова са били и разликите в тях, аи май всеки ден са си правили промени.Иначе прочетох, че REX ET IN DIARVM PHILLIPEVS HISPANIRVM означава , крал Филип на Испания и Америка или нещо от този род, че сега в момента го цитирам по памет.Е, и уникат да е, не е моя, макар, че щях да се радвам ако бе така.Може би ако е уникат, мястото и е в някой музей, незнам как стоят тези неща.А и в линка, който съм намерил тя е 4 реала и отдолу отговаря на 350 PRECIO(PESETAS), макар и това да не ми говори нищо.Това 350 сегашни пари ли са им или тогавашни.Накрая може да се окаже, че си е само къс сребро с надписи.

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » януари 24th, 2010, 9:37 am

Надписите са в няколко вариации И се виждат на линка който си дал от долу под снимката на монетата.Филип II Крал на Испания и Индийте - 4 Реала = 350 Песети [песо] по тогавъшната монетарна система.За монетните дворове пак отцелваш -имало е нещо такова важещо особено за тия монете сечени в Колонийте -като че са държали всеки монетен двор да има някъкво индентифициране от другите -от тук предполагам разликата в надписите и малките отлики в стилистиката на изображението.

angelbcn
Регистриран: януари 19th, 2010, 9:33 am

Мнениеот angelbcn » януари 24th, 2010, 7:03 pm

CENA OKOLO 15000-18000 EVRO.

NE E UNICAT NO E SUPER RIADKA.

NO ZA DA YA PRODADAESH,TRIABVA DA HODISH DO ISPANIA :roll:

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » януари 26th, 2010, 8:09 am

:?: :shock: :roll: :lol:

ppp666
Регистриран: януари 26th, 2010, 9:59 am

Мнениеот ppp666 » януари 26th, 2010, 10:13 am

imam moneti ot 1926 god.-20st ; 1925 god.-1 i 2 lv ; 1915 god.-1lv ; 1913 god.-5,10.20 stotinki i 1 lv ; 1906 god.-20stotinki ; 1930 god.-5,10.20 i 50 lv ; 1943 god.-10 i 50 lv i ot 1956 god.- 5 na gurba i pishe SSSR imat li nqkakva stoinost vuobshte ? :mrgreen:

Върни се в “СРЕДНОВЕКОВНИ МОНЕТИ”