• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Надгробен камък?!!??!!?

Тук можете да споделите Вашите интересни случки и открития.

Модератор: Kiril62

Kiril62
Експерт
Регистриран: май 28th, 2009, 11:02 am
Контакти:

Re: Надгробен камък?!!??!!?

Мнениеот Kiril62 » декемрви 19th, 2010, 11:03 am

Значи имай предвид че повечето оброци са правени на места където в миналото е имало светилища.След въвеждането на християнството във цялата империя от имп.Константин на местата на светилищата се издигат раннохристиянски базилики.Онаследяването си върви през годините.След тови идват турците бутат тези неща но местното население остава по един оброчен камък да се знае че мястото е свято.Така си върви през годините.

godech
Регистриран: август 31st, 2009, 12:36 pm

Мнениеот godech » февруари 8th, 2012, 10:42 am

По моят краи има оброчни камъни поне 10 и на горе и са ми казвали хората по селата че около тези камъни има много мъка и тъга за починали роднини и всеки камък си е бил за отделна фамилия и всяка година се е изнасяло за полагане,и не пипам нищо около тях,но има монети от много стари до днешни стотинки

boqnski
Регистриран: октомври 8th, 2010, 5:43 pm

Мнениеот boqnski » февруари 10th, 2012, 6:18 pm

Понеже вие повдигнахте отново моята тема, трябва да кажа, че аз продължих проучването но не стигнах далеко , това не значи че ще се откажа :) Най ранните документи за това село са от 1430г. записани се данъчните приходии за турската хазна и в друг по късен регистър е записано. че от това село има войнуци (виж Войнуци — Уикипедия) .Изводите са два- имало е село и преди робството и вторрия е, че по време на робството е имало християни в селото.Старите хора разправят, че преди турците да дойдат селото е било гръцко.Това също ме изненада. Според мен този оброчен камък е от преди робството.
Да и аз знам и помня как моята баба ми е казвала, че от гробища не се взема нищо , дори и да си откъснеш плод от някое дърво, било грехота , да имало за мъртвите.

stan960
Експерт
Регистриран: май 29th, 2009, 5:19 am

Мнениеот stan960 » февруари 16th, 2012, 9:06 pm

-Няма нищо необичайно в това следите от живот на дадено селище да изчезват и се възобновяват -Напротив има много потвърждения точно в тази посока -И,другото -Не четете буквално общоприетата История -Не че съм привърженик на теорията за Турското присъствие -но местностите на който са провеждани така наречените Оброци независимо от повода или събитието са били уважавани от турското население и власт по това време -може би и заради това тези камъни досущ приличащи и имащи значението на някакви своеобразни менхири са оцелели.

Върни се в “ПЪТЕПИСИ”