• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Скални рисунки от Казахстан

Тук можете да споделите Вашите интересни случки и открития.

Модератор: Kiril62

Kiril62
Експерт
Регистриран: май 28th, 2009, 11:02 am
Контакти:

Скални рисунки от Казахстан

Мнениеот Kiril62 » юли 8th, 2009, 10:44 am

Колеги ето ви нещо много интересно,тези снимки ми ги прати един от наште потребители и мой приятел от Казхстан.Това са скални рисунки наподобяващи като наште в пещерата Магурата.Намират се във степта на Казахстан на около 35-40км.южно от езерото Балхаш.Скалите са изрисувани със най различни животни ,кучета ,елени,камили и др.Има ловни сцени и даже такива наподобяващи Камасутра.Интересно е че соларния елемент присъщ за траките по нашите земи се среща и там.Също така има доста слънца изрисувани на тези скали.Или контури на човешко тяло а вместо глава стои слънчев диск с лъчи.Тангризмът все още съществува там в казахстан, въпреки че е мюсолманска страна.Явно преди появата на по новите религии (християнство и ислям) поклонниците на Тангра са боготворели камъка.На едно място даже има нишша която сочи на исток,точно както Траките са правили техните Светилища.Камака е бил издигнат във култ.Но погледнете ги сами и си дайте своето мнение по въпроса,до момента разскопки там не са правени.
013395052.jpg
013395052.jpg (25.69 KБ) Видяна 4868 пъти
013395101.jpg
013395101.jpg (30.49 KБ) Видяна 4868 пъти
013394936.jpg
013394936.jpg (28.43 KБ) Видяна 4868 пъти
013394940.jpg
013394940.jpg (29.27 KБ) Видяна 4862 пъти
013394944.jpg
013394944.jpg (24.97 KБ) Видяна 4857 пъти
013394947.jpg
013394947.jpg (25.76 KБ) Видяна 4851 пъти
013395003.jpg
013395003.jpg (25.4 KБ) Видяна 4836 пъти
013395009.jpg
013395009.jpg (25.78 KБ) Видяна 4837 пъти
013395015.jpg
013395015.jpg (32.18 KБ) Видяна 4824 пъти
013395021.jpg
013395021.jpg (31.7 KБ) Видяна 4827 пъти
013395022.jpg
013395022.jpg (27.12 KБ) Видяна 4822 пъти
013395028.jpg
013395028.jpg (25.21 KБ) Видяна 4814 пъти
013395031.jpg
013395031.jpg (28.75 KБ) Видяна 4817 пъти
013395033.jpg
013395033.jpg (26.59 KБ) Видяна 4810 пъти
013395041.jpg
013395041.jpg (24.23 KБ) Видяна 4810 пъти
013395081.jpg
013395081.jpg (29 KБ) Видяна 4807 пъти
013395128.jpg
013395128.jpg (31.37 KБ) Видяна 4823 пъти
013395132.jpg
013395132.jpg (31.09 KБ) Видяна 4815 пъти

roca
Експерт
Регистриран: юни 3rd, 2009, 6:57 am

Re: Скални рисунки от Казахстан

Мнениеот roca » юли 8th, 2009, 9:10 pm

Да снимките и по-скоро рисунките са доста интересни като цяло. Не знам доколко е правилно да се прави сравнение , точно с тези от Магурата, тъй като като цяло сред тези от магурата, както и тези тук има уникални, което разбирта се е потвърждение за уникалноста не само на мястот но и народа ккто го е обитавал. Другото заради което не знам дали трябва да се прави аналог е факта че изображенията на животни като цяло присъства като характерен елемент във всяка една пещаера кадето има пещерни рисунки, и естествено дават доста ценни седения за животинският свят на даденото място, но като цяло се застъпват!
Относно соларните съмволи, да теса един доста интересен култ на траките, но нека все пак отбележим че от последните иследвания става ясно че неолитният човек населявал Варненския некропол около 6 хил пр. н. е също е бил с доста застъпен култ към соларният символ. Не съм сигурен от кой точно период пройзхождат тези но мисля че са по -древнио, и естествено не би било очудфващ факта че Соларният символ е бил ползван още по тяхни време, но връзката на изображенията със култа на тарките бих казал е доста далечна и като значение и като интерпретация.
Относно Тангринизмът, отново влизаме във един досат по късен хронологически период, тъй като култовете към тангра пройзхождатъ по всяка вероятност от около 4 век сл. хр, за Азия и около 7 в. сл. Хр за Балканите, а може би малко по-късно за Казахстан. Тук едва ли почитането на камъка има някаква съществена роля. Подобенм вид рисунки върху камъни който извън перщера са засвидетелстваниу в Нубия , като там периода е от времето на владичеството на Египед над Нудия и са доста по-късни със досат надписи и ироглифи, като там са ползвани за показ на работниците във египетските рудници. В този сл;учай предполагам че става въпрос за кул;тово място, кадето са се извършвали обреди и култове, и са били нарисувани там за да могат да бъдат показани над цялата общност!

danito
Регистриран: юни 30th, 2009, 5:36 am

Мнениеот danito » юли 9th, 2009, 4:34 am

Тези скални рисунки са от няколко периода, най стария от които е 7 - 8 хилядолетия назад във времето.
Аз не съм специалист по предистория, но през цялото време докато се разхождах там и правех тези снимки, имах усещането че хората, които са правели тези рисунки не са се отличавали силно по мислене, усещане и емоции от хората, които са правели подобни рисунки по нашите земи - на балканите или по земите на днешна Франция например. Единствената разлика е, както ти сам отбеляза, във видв нв животните (в тези сцени присъстват камили и еднороги). На рисунките присъстват и изображения на шамани, та дори и изображения на сексуални сцени...
Друго интересно - тук в централна Азия (мястото с рисунките е близо до китайската граница) погребенията са правени в могили, точно както и нашите траки са правели своите погребения.
Относно култа към Тангра, не знам кога и къде е възникнал, но знам че тук в централна Азия той е съществувал далеч преди пра-Българите да го пренесат по нашите земи в 6-7 век.

roca
Експерт

Мнениеот roca » юли 9th, 2009, 5:48 am

Да прав си, рисунките определено са интересни, и това е неоспорим факт, но някак сравнението точно с траките, ми се струва просто не много правилно, защото е доста по вероятно, те да са доста по стари, най-вероятно точно от този период между 8 и 6 хил пр. н. е. Колкото до могилите, предполагам сам знаеш че те се ползват навсякаде по света, от България, Бълкански полуостров, части от Европа, Дори до Близкият Китай, кадето те са вече доста по късни хронологично (както гробниците на първите императорти, чиито могилен насип, е досущ като гигантска земна пирамида, могила и каквото искаш го наречи.
Също така погребенията от този период 8-6 хил. пр.н.е обикновенно са чрез отдалечени некрополи, много рядко е възможно те да са около Селището, което да е било могила, могилните погребения започват от около 6-5 век пр.н. е у нас вече със Тракииските погребения и могили. Предполагам че и преобладаващата част могилни погребения и при вас от от близко време.
Култът към слънцето е нещо застъпено във много древни цивилизации, така че е съвсем нормално нещо, а сексуалните сцени също не мисля че са без аналог, въпреки че този период 8-6 хил. биха се срещали по рядко.
Колкото до Казахстан, извинявай, абсолютно си прав, просто моя компас :roll: мислеше за д5руга посока, и неясно защшо :? си помислих че той е някаде около Русия, а той е В Азия, от кадето следва че Тангринизмът идва точно от вашите места и естествено е доста по-ранен от 6-7 век

stan960
Експерт
Регистриран: май 29th, 2009, 5:19 am

Мнениеот stan960 » юли 10th, 2009, 4:27 am

Еолит - Неолит и т.н. това е посоката в която трябва да се върви според мен.Хубаво култа към Слънцето спокоино можем да го отнесем към зората на мислещото човечество.Защо въобще трябва да се умешва това с някъкъв култ.Та това са едни от първите рисунки на хомо сапиенс тогаз надали още е имало някъкъв култ към нещо.Могилните насипи може и да са по късни.За времето когато Египет не знам кво си Нубия не знам но таз история тяхната не е на 6-7хиляди назад струва ми се.Траките да -както пише Херодот най-многоброиният народ под Слънцето-самото име Трак доколкото си спомням едно от тълкуванията на нашите учени е -Човек на Слънцето или Слънчев Човек все едно е-Що пък Тракииски племена да не са отишли по на изток като тръгнем по линия на Скитите например-Но и това е по на насам в историята.Пък Тангризма е още по наблизо - във всеки случаи доста хиляди години по късно от тез рисунки и може би тези могили.Та да се върнем на скалните рисунки-не можем да ги свържем с култ някъкъв все още-единственият култ по това време е бил че се събуждаш жив доста по късно според мен вече идва радоста от Слънцето и осъзнаването че то е носител на Живота.

roca
Експерт

Мнениеот roca » юли 10th, 2009, 8:30 pm

Еми да но все пак нещо изобразяват хората слънца, а аз харесвам "Досиета Х", ама някак си не знам защо не ми се вярва съвсем че са нарисували извънземните, Първо защото подобни са срещани и другаде от което ще следва че явно е имало повече извънземни от колкото човеци, и второ защото би могло винаги да има и друго нормално обяснение.
Найстина по древната наука крие даста загадки, има все още доста зооморфни и др. съдове който не можем да си обясним тозно за какво са служили, доста подобни рисунки са много странни и необичайни. Примерно на една от снимките има рисунка на човек с музикален инструмент като кавал или нещо подобно, а те едва ли са измислили нещо такова, още повече че не знам отгога беше като изобретение, но мисля че най-старото беше от китай на 1800 г пр.хР ( а може да греша де) Може би тези са го измислили. Пред хората слънца има нещо като сърпове, бих казал че някой рисунки не са чак толкова лесно обясними като цяло и този период тепърва ще се развива.
Култа към слънцето наистина е по-късен мисля от около 14 в пр.н.е, е вече 1000 % факт, но мисля че още хората от Варненският Некропол са засечени ясни белези на слънчев култ , тоест около 6 хил пр.н.е Не знам действително колко са стари рисунките, това могат да го кажат специалистите по такива, но ако са от 6 хил. , защо това да не е жреца който изпълнява култа към слънцето (той ще бъде един вид предавател на тази религия и е нормално да е изобразяван така)
А траките , Тангринизма и могилите , не мисля че са точно обект на темата за тези рисунки точно, Египоет беше само за сравнение, че там има така изнесени камъни по който стоят рисунки и ироглифи, естествено много по късни (около 2000 г. пр.хр.)

stan960
Експерт
Регистриран: май 29th, 2009, 5:19 am

Мнениеот stan960 » юли 11th, 2009, 7:48 am

Това имах в предвид -зооморфни за това и на мен ми се струва че не трябва да се обвързват с неща като култове.Повечето такива са намирани в пещери и около пещери-за това казах -зората на хомо сапиенс още е рано за култове и шамани освен ако имат някаква последователност във хилядолетията което е трудно доказуемо.Иначе що отричаш и извънземни не са чак толкоз много оставените белези.Сега се сещам само за Майте в Ю.Америка и Догоните в Африка. Пирамидите и Стоунхендж са дискутируеми според мен.За Азия нещо не се сещам макар от там да датират най старите писания за човечеството.И понеже съм параноиден тип ми минава мисълта че може Казахите да са си спретнали некаква ,,Наска'' за привличане на туристи.Пратили камиларите от пустинята към Байконур и след туй им наредили да си изрисуват впечатленията-от там и зооморфния стил на рисунките.Еее стига че се увлекох - туи последното го смятаите в сферата на Големите догатки и майтапи. :lol:

evil creature

Мнениеот evil creature » юли 11th, 2009, 10:30 am

Дискавъри или подобна тв не се сещам има направен филм за тези рисунки и там ги датират мн. по-късно от неолита :?

roca
Експерт

Мнениеот roca » юли 11th, 2009, 11:05 am

Е щом хората са ги датирали по късно , е твърде възможно това да е точно израз на слънчев култ, тъй и като на една от рисунките ясно си личи голяма група от роха изпълняващи нещо, което е възможно да е някакъв тип ритуал, а и там е пича със слънчевидната глава, така че е възможно това да е жрецът им.
Дали са съвременни, не знам, лично аз за тези не съм гледал филм, гледал съм за тези във франция, за едни други но тези май....не. А тези от Наска са доста различен вид, при тях вече найстина е възможен друг вид разум, но и това все още не е доказано.
Естествено дискусиите за извънземни присъстват навсякаде, когато става въпрос за нещо древно и наличие на камъни (мегаталии) и т.н., но при Стоунхендж за мен си е обикновенно сетилище, което най вероятно е един вид календар подобен на слънчев часовник. Вярно той е необичаен паметник, естествено и при него има доста противоречич, не казвам че съм компетенция която може да го коментира, но едва ли е дело чак на извънземните :?

evil creature

Мнениеот evil creature » юли 11th, 2009, 11:27 am

от човека по-дявол няма така че извземните да си гледат космоса ши додат до тука да речем от най близката звезда 4,5 светлини май че беше да ни построят нещо си :lol: :lol: :lol: това ще стане когат ми цъфнат налъмите :lol: за такова пътуване или телепорт е необходим голям ресурс и всичкио да ни напраят камени постройки че сега да се чудим и маем как е невъзможно древните даго напраят :lol: ади стига няма нищо ново под слънцето всяко ново е добре забравено старо :!: просто не сме се сетили за това старото

Върни се в “ПЪТЕПИСИ”