• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Надгробен камък?!!??!!?

Тук можете да споделите Вашите интересни случки и открития.

Модератор: Kiril62

boqnski
Регистриран: октомври 8th, 2010, 5:43 pm

Надгробен камък?!!??!!?

Мнениеот boqnski » октомври 11th, 2010, 3:30 pm

Това го споделих и в един друг форум но никой от "професорите" не писа по темата. Сигурно не им е било интересно!?!? Но вече съм сигурен, че тука е точното място и ще получа поне няколко предположения око не и точен отговор.То да четеш без да бродиш по баирите не става:) Обратното също:) Та става въпрос за един надгробен камък. Той се намира в старо турско гробище и както се вижда от снимките е с християнски символи. Нормално ли е и имало ли е такава практика да се погребват християни в мюсюлмански гробища?Християнските гробища са от края на 19 век и са отбългарите, които са се заселили в селото след освобождението.В околните села също няма християнски гробища преди исвобождението.Много пъти съм минавал от там но го забелязах едва преди месец. На първата снимка (1,2,3) се вижда символ наподобяващ кръст и понеже орнаментите продължаваха около камъка, реших да го надигна и проверя как завършват от другата страна. На втората снимка (4,5) е страната която беше скрита в земята. Ще ми е интересно да чуя вашите мнение или предположения. Според мой приятел това е колона от стара църква а според друг символите изобщо не са кръстове.
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Kiril62
Експерт
Регистриран: май 28th, 2009, 11:02 am
Контакти:

Re: Надгробен камък?!!??!!?

Мнениеот Kiril62 » октомври 11th, 2010, 6:53 pm

Добре дошъл на форума.Значи възможно е да е било оброк.Второто нещо което ми прави впечатление че кръста или поне част от него изчукан не е латински.Не се знае преди да бъдат турски гробища къкво е било мястото.Имай предвид че върху много христянски места турците са правили техни ,особено във началото на Османската империя.

boqnski

Мнениеот boqnski » октомври 11th, 2010, 8:24 pm

Добре заварили:)
"Оброк" имаш предвид, че наоколо е имало християнски храм, или някакво събитие с което този камък е свързан, не като надгробен?? Взе да става интересно...:) Но мюсюлманите как са допуснали християнския символ на тяхно свято място?!?!?! Или е сложен след освобождението. Що пък там да го сложат а не 20 метра в страни извън гробището или събитиоето за оброка е станало там??!?!? Ето и другите снимки на тази част която беше скрита в земята. Вертикалната част от кръста е релефна( 5-10мм), което ме навежда на мисълта, че не е направено за ден-два и не е някой да си драска кръстове ей така.
4.jpg
5.jpg

Kiril62
Експерт
Контакти:

Мнениеот Kiril62 » октомври 11th, 2010, 9:02 pm

Значи ние неможем да знаем кой,кога и как го сложил.Тия турски гробища от когаса там и дали съществуват или така е наречена самата местност.А камъка може и да е донесен от друго място и сложен.Другото което ми идва наум може и някой хайдутин да е погребан.Но всичко това са само хипотези.Мини със апарат ако имаш и виж къкво ще намериш във района.И като го гледам камъка е счупен.Но за мен си е чист Оброчен камък,подобни съм виждал на много места из страната.

boqnski

Мнениеот boqnski » октомври 12th, 2010, 3:41 pm

Ето как изглежда местността.
2.jpg
Какаво имаш в предвид че е счупен камъка?!?!Че е малка част он нещо друго и не е правен за надгробен? Мислил съм да си взема металотърсач но...нали е незаконо.Ама като ви гледам какви сбирки си правите..:)Какво е оправданието пред закона, щото щом имаш такава машинка значи ровиш за антики?!?!?1?!?

Kiril62
Експерт
Контакти:

Мнениеот Kiril62 » октомври 12th, 2010, 8:36 pm

Абе той закона е мамата си трака. ;) ;) Просто нямам думи.Дано го променят скоро.Колкото до местнооста е хубаво да се провери със апарат.Иначе мойто мнение че е оброчен камъка.

boqnski

Мнениеот boqnski » октомври 13th, 2010, 5:00 pm

Благодаря за бързите отговори и правилната посока!!! Рових се доста и в нета, и мисля, че си абсолютно прав:)
Жив и здрав!!!

boqnski

Мнениеот boqnski » октомври 27th, 2010, 4:21 pm

Здравейте!!!
Намерих една от липсващите части :D Беше точно до големия камък ама кой да гледа :) Търссих и другото парче ама...
Намерих подобен символ след дълго ровене из нета.Не знам дали има нещо общо?!?!?!
fn 3.jpg
fn 2.jpg
fn.jpg

Legionario
Редовен
Регистриран: юли 10th, 2009, 8:16 pm

Мнениеот Legionario » ноември 29th, 2010, 8:58 am

Типичен оброчен камък според мен е това.

boqnski

Мнениеот boqnski » декемрви 18th, 2010, 3:51 pm

Да,това беше ново понятие за мен и след вашите точни коментари (предположения) и моето разследване в нетта вече съм убеден, че наиистина става въпрос за оброчен камък. Но все още ме човърка местоположението на камъка и кога е поставен там. Направих разследдване и в самото село и разпитах двама от местните.Никой не помни да са се ползвали тия гробиища. Събесседниците ми са набор 1921 г. Имало е оброчен камък(просто камък) но в друга местност и са го ползвали дори през 1957 меже и до по късно. Интересното е че християнски гробища няма дори и в околните села а като се замисля изобщо не съм виждал х. гробища от времето на робството.!?!!?!?!?
ttr.jpg

този ми се стори много странен има още няколко такива зарязани отгоре а има и някоклко с 2 зарязвания.?!?!?!

Върни се в “ПЪТЕПИСИ”