• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Една легенда и един намерен нишан

Тук можете да споделите Вашите интересни случки и открития.

Модератор: Kiril62

vvank
Регистриран: януари 13th, 2010, 8:36 pm

Една легенда и един намерен нишан

Мнениеот vvank » февруари 17th, 2011, 5:53 pm

Да започна първо с легендата.Може някой да се възползва от нея, и ако намери нещо,нека почерпи.Пещерата Магура е природно създадена под хълма Магурата, от където идва и името и.Винаги е привличала иманярски страсти, както на любители, така и на професионални групи, занимаващи се с археология.Колко е изследвана и колко не, си знае самата пещера.Още след войната, германци са идвали и са изнасяли от пещерата сандъци, пълни с пясък.Какво е имало в пясъка са знаели само те.Работели са денонощно.Говори се, че в този район има вероятност да е обикалял и цар Шишман.Точно с него е легендата, която съм чул от стари хора, живеещи в близките села.
Един ден ходих до хълма, за да вадя фиданки от клен и габер, за засаждане в моя гора, за дървен материал след време.Вярно, че пожар запали гората преди няколко години, но това е друга тема.Докато обикалях се качих горе на високото, от където се виждаше езерото Рабиша и всички поля наоколо.Точно отгоре ми направи впечатление една дупка с размери 60 на 60 грубо измерено.Погледнах вътре и ми се стори доста дълбока.Може би човек би влезнал в нея.Долу някъде тръгваше настрани с лека чупка.Беше обрасла с треволяк, и ме беше страх от змии, затова не се заглеждах много, много.А и надолу вече ставаше тъмно, въпреки, че грееше августовско слънце точно по пладне.Не ми мина през ума за съкровища, предания или други неща.Имах доста друга работа.След време се зачетох по Интернет, а и по телевизията гледах предавания за археологични находки. Китов след година, две намери маската в Казанлъшко, та ми стана интересно.Никога не съм бил силен по история, и нищо незнам, но такива неща будят интерес.Сетих се за дупката и споделих с роднини на жена ми от близко село.Разказаха ми, че тази дупка била много дълбока.Някои момчета на времето, когато са пасли воловете по тия места са влизали вътре, но по-надолу не смеели.Тогава не е бил обрасъл хълма като сега.И вътре в тази дупка е било скрита "Бакърената книга".Предполагам става на въпрос за нещо изработено от мед, и може би написано или изковано върху него.В нея пишело къде по тия места е било съкровището на Шишман.

---------------------------------------------

Друго:
Миналата година ходих за дренки пак по Магурата и точно под едно голямо дряново дърво имаше скалисто място и аз за малко да се изпързалям, че се бе образувало като сипей.Самата скала образуваше като обло корито с размери 15Х15м.И беше обрасло с къпинак и други треваци.И, понеже почти в средата имаше още един дрян, аз слязох да бера и от него.Направи ми впечатление една скала, равна като стена с размери 4 дълга и около 2,5 висока, която цялата беше нарязана като мрежа с ромбоидни , почти равномерни четириъгълника.Интересно ми беше, че за да се направи това, първо трябва човек да има подходящ инструмент, много време и повод да го направи.Точно под рисунката или там, каквото и да е, беше изкопан трап, подобно на гроб, с подобни размери.Може би от златотърсачи или иманяри, или археолози.Дълбок не повече от 40 см.Тази година, като се затопли, сигурно ще отида да го снимам.

-----------------------------------------------
И, още една случка.Пак на Магурата.От едната на хълма има скала, надвеснала, като навес.Размери около 10 на 6 на 5м.Ходех там с един старец, който ми каза, че когато са пасли навремето воловете, там са се криели от дъждовете.Винаги е сядал или лягъл върху един объл камък, който винаги го е учудвал от къде се е взел там , тъй-като е бил речен, а състава на Магурската скала е предимно вулканична маса и варовик.Тук може и да имам грешка.Заведе ме да ми покаже мястото, но камъка го нямаше.Учуди се, че камъка го нямаше, тъй-като има, няма 3-4 години преди го е видял там.Както и да е, тръгнахме си.След две години ходих на там и се изкачих до тази скала.Изумен бях, като видях как беше копано.Самия под на този природен навес е съставен от пясък и трошени Магурски камъни.Беше изкопан един улей дълъг около 7-8 метра, изхвърлено поне 4 кубика пръст и камъни.Дълбоко около 70-80см и влизаше навътре под скалата.Явно беше нещо извадено от там, защото имаше разхвърляни стари прогнили дъски.Поне следи от дъски.Предполагам от сандък или подобно.Намерих един чук и две длета .Там си ги и оставих.На който са, ще си ги търси.бях разочарован, това можеше да е археологическа находка и да е изложена в музей.Не са археолози, защото те щяха да си закопаят обратно канала или щяха да обозначат, че там се работи, или нещо там, те си знаят.

Сигурен съм, че имам още места не само там, а и на други места, които биха били интересни, но никой не знае къде са.

Kiril62
Експерт
Регистриран: май 28th, 2009, 11:02 am
Контакти:

Re: Една легенда и един намерен нишан

Мнениеот Kiril62 » февруари 22nd, 2011, 6:20 pm

Поздравления,продължавай в същия дух.

vvank
Регистриран: януари 13th, 2010, 8:36 pm

Мнениеот vvank » февруари 24th, 2011, 7:31 pm

Хм, дали с ирония го казваш, незнам, но наистина ще кача снимки, само да се постопли времето.Сега не може да се пристъпи там, към днешна дата има над 35см сняг.После кал и т.н.Интересно е самата скала как е нашарена-прави равни диагонали, и други пресичащи ги под формата на мрежа.Това е около 3-4 кв.м. площ.Мина ми през ум, че все едно някой с бързооборотен шмиргел ги е нарязал.Някой ако е виждал нещо подобно, не е лошо да разчете някак този символ или рисунка.

Kiril62
Експерт
Регистриран: май 28th, 2009, 11:02 am
Контакти:

Мнениеот Kiril62 » февруари 25th, 2011, 7:57 am

Не го казвам със ирония ,а съм напълно сериозен.Когато имаш възможност снимай и качи снимки.Интересно ще бъде да си видят тези неща.Поздрави.

Върни се в “ПЪТЕПИСИ”