• NUMIZMA.COM

Форум за търсачи

Моля помогнете!!!!!!

Тук можете да споделите Вашите интересни случки и открития.

Модератор: Kiril62

midnight_rider
Регистриран: октомври 27th, 2009, 5:44 pm

Моля помогнете!!!!!!

Мнениеот midnight_rider » октомври 27th, 2009, 6:08 pm

Преди да се спомине дядо ми (лека му пръст) ми каза горе долу къде да си търся наследството,започнахда копая завчера и на 30-40 см.се натъкнах на тръба която приличаше на интернитова рушеше се много лесно но когато тръгнах по далжината и установих че е алуминиева,интересното е че алуминия беше изгнил само над това място,беше станал жълто-черен.Когато продължих под тръбата копането стана по трудно след около 1,5 м.се натъкнах на чакъл който беше гладък а някои от камъчетата бяха позеленели като окислени,дори намирисваха на нещо такова,след чакъла пак започна пръст и в момента съм пак на пласт чакъл,излизат даже и малки въгленчета между пластовете.За сега съм спрял да търся понеже се съмнявам дали въобще там има нещо НО корозилария алуминий,окислените камъни и въглените ме озадачават.Моля някой да ми каже възможно ли е алуминия да е корозирал до разпадане вследствие на златни изпарения както и окисляването по камъните.?

stan960
Експерт
Регистриран: май 29th, 2009, 5:19 am

Re: Моля помогнете!!!!!!

Мнениеот stan960 » октомври 27th, 2009, 8:33 pm

Приличала на етирнитова но от алуминий туй добре - жалко че не е оловна - все пак поразшири периметъра.Ако не искаш или нямаш възможност бии му една сонда дет му викаме по нашенски - на неколко казми в дълбочина докат излезе дива пръст- и кажи после кво що.

midnight_rider

Мнениеот midnight_rider » октомври 27th, 2009, 9:29 pm

В началото изглеждаше като интернотова,защото се чупеше като такава,но като поразширих периметъра се оказа че е алуминиева защото извън този периметър тръбата си е съвсем здрава.Не съм иманяр за това не знам какво имаш предвид под "удари една сонда",би ли се уточнил моля.?Един приятел дойде с рамка,не разбрах как работи но той ми каза че му отчело някакви си 250 а другата скала му се пълнела до края.Когато стигнах ме до втория пласт чакъл пусна някакъв друг апарат "ама както го погледнах приличаше на ръчна израбодка" който му бил вращал сигнала.Само че приятели исках да ми кажете може ли камъни да се окисляват от евентуални изпарения и как може алуминиева тръба да стане жълто-черна и да изгние като се има предвид че по принцип алуминия не би трябвало да гние.

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » октомври 28th, 2009, 6:06 am

Сонда като сондаж - примерно копаем табан и за да сме сигерни до къде стига културният слой на определено място в табана слизаме на още две три казми надолу -за да не копаш всичко.По твоя случай за да има окис вероятно това не е чист алуминии а някъква сплав-Интересно е но ти не даваш подробности за мястото в смисъл -някъкви останки и т.н................

midnight_rider

Мнениеот midnight_rider » октомври 28th, 2009, 3:37 pm

Мястото е двора на село,знам само че много отдавна е било част от двора на близката църква.Тръбата е слагана горе долу преди около 10г.Самата пръст не мирише като такава,днес пак ходих да нагледам мястото и мога да ти кажа че най изгнилата част от тръбата като я пипнеш и се разпада на прах,а част от камъчетата са позеленели.Със сигурност знам че в двора никъде няма вода за да им въздейства по някакъв начин.

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » октомври 30th, 2009, 2:38 pm

Често кат ходим по Антични селища се намират парчета рядко нещо цяло -поне аз до сега сал една апликацийка 4 х8см. съм намирал от тоз метал.Прилича и е лек като алуминии но не е. Окислява се и то доста защото парченцата който съм намирал са били винаги окислени и са доста крехки като структура.Окисът е като да има налеп от варовик по метала - бял до бяло с леко зеленикав оттенък.Предполагам ще е България туй - не съм виждал Римски или Византииски водопроводни тръби направени от такъв метал- макар че знаеш ли.За туй те попитах къде и какво е мястото - най вече ме интиресуваше има ли керамика и каква -така ще го датираш най лесно -горе долу поне.

midnight_rider

Мнениеот midnight_rider » октомври 30th, 2009, 3:23 pm

Значи,тръбата е поставена от комшията преди около 10-12 г.на около 30 см. в земята за да се отводнява центъра на двора като се събере вода и да се оттича в кладенеца,който е пресъхнал много отдавна.Като по разгледах днес малко по подробно тръбата,установих че наистина не е алуминий а е някаква тънка ламарина отвътре и оттвън а м/у ламарината май си е интернит или нещто подобно.От долу наистина излизат малки парчета керамика,но са млки и малко на брой,излизат и въгленчета.Утре мисля ще разбера какво най накрая има отдолу.

stan960
Експерт

Мнениеот stan960 » октомври 31st, 2009, 6:20 am

Изв. тръгнах май по др. пътека.А иначе ако окисляването е от това че според теб наблизо може да се намира някъкъв благороден метал - до сега да си го намерил казана со паретата.От колко време е сух тоз кладенец и доста стар ли е - я по добре виж ко може да е остало на дъното му или отстрани ако е с делани камъни мое да има некоя ниша- Да го преслуша тоя твоя човек с апарата.

Потребителски аватар
old_digger
Редовен
Регистриран: май 26th, 2009, 2:57 pm

Мнениеот old_digger » октомври 31st, 2009, 12:50 pm

Dobre de -aluminieva traba, koi shte zakopae v zemiata, pa biloto i po baitoshovo vreme?
Kolega, pitai dali tozi dvor e toren mnogo s amonieva selitra i ako da da ne e slagan chuval sas selitra otgore-prosto ideja.
Ti se samniavash saseda da ne e udaril parata li?
Moliate snimai i kachi snimkata.

Потребителски аватар
smile
Редовен
Регистриран: май 27th, 2009, 6:05 pm

Мнениеот smile » октомври 31st, 2009, 1:47 pm

Отдавна нямаше хубава история в тоя форум, но сега ме заинтересувахте.
Направи една снимка. Аз съм виждал монети, които са се споили от корозия и окиси и под тях зелено петно.

Върни се в “ПЪТЕПИСИ”